Porównanie pojemności baterii flagowych telefonów

Pojemność baterii ma kluczowe znaczenie w osiąganym przez telefon czasie pracy. Dobry akumulator będzie w stanie zagwarantować długie działanie. Postanowiliśmy przyjrzeć się baterii iPhone’ów X oraz innych flagowych modeli. 

Co oznacza pojemność baterii? 

Ładunek każdego akumulatora jest wyrażany poprzez wartość podawaną w miliamperogodzinach, czyli w skrócie mAh. W ten sposób otrzymujesz informację, jaki maksymalny ładunek jest w stanie pomieścić dany akumulator. Warto dodać, że ta wartość z czasem zaczyna ulegać zmianie. W praktyce oznacza to, że telefon z baterią 4000 mAh, za dwa lata może mieć 500 mAh godzin mniej pojemności. Ogniwa stosowane w bateriach litowo-jonowych ulegają zużyciu. 

Pojemność baterii w flagowych telefonach 

Poniżej prezentujemy akumulatory, jakie zostały zastosowane w wielu popularnych smartfonach. 

  • iPhone X – 2716 mAh 
  • Samsung Galaxy S10 Plus – 4100 mAh 
  • Huawei P30 Pro – 4200 mAh
  • OnePlus7 – 3700 mAh 
  • iPhone XS Max – 3174 mAh
  • Xiaomi Mi 9 Pro – 4000 mAh 
  • Huawei Mate 20 Pro – 4200 mAh
  • Samsung Galaxy Note 10 – 4300 mAh 
  • Google Pixel 3 XL – 3430 mAh 

Jak widać większość urządzeń dysponuje ogniwem o pojemności około 4000 mAh. Przy codziennym użytkowaniu, taka wartość przekłada się na spokojne dwa dni pracy na jednym cyklu ładowania. Zdecydowanie najpojemniejszy akumulator w naszym zestawieniu ma Samsung Galaxy Note 10. Czy to oznacza, że to ten model będzie potrafił najdłużej działać? Odpowiedź brzmi nie. Wielkość baterii często jest podyktowana wielkością ekranu w smartfonie. Samsung Galaxy Note 10 ma wielki wyświetlacz o przekątnej 6,8 cala. Jego zapotrzebowanie na energię w ten sposób jest o wiele większe. Dla porównania Xiaomi Mi 9 Pro ma baterię 4000 mAh, ale jego ekran ma 6,39 cala. To sugeruje, że czas pracy może być podobny, a może i nawet trochę dłuższy. 

Czy pojemność baterii ma wpływ na czas pracy? 

Zdecydowanie tak, choć od tej reguły zdarzają się pewne wyjątki. Długie działanie telefonu jest uwarunkowane zastosowanymi podzespołami, ale również optymalizacją systemu. Odpowiednie zarządzanie energią tak naprawdę jest kluczem do sukcesu. Na tym polu zdecydowanie prowadzi Apple. Bateria iPhone’a X jest w tym zestawieniu najmniej pojemna. W praktyce ten smartfon nie odbiega znacząco od konkurencji, mimo że ma o ponad 1000 mAh mniejsze ogniwo. 

Ale nie tylko bateria w iPhone’ach radzi sobie tak dobrze. Google Pixel 3XL, który ma stosunkowo mały akumulator, także notuje dobre czasy na jednym ładowaniu. Tajemnica tkwi w czystym systemie Android, który jest pozbawiony zbędnych nakładek systemowych. 

Liczby to nie wszystko 
Decydując się na zakup smartfona nie zawsze musisz kierować się suchymi danymi. Bateria w iPhone’ach (https://applefix.pl/wymiana-baterii-iphone/), czy telefonach Google Pixel udowadnia, że większa pojemność niekoniecznie musi się przekładać na długą pracę. Warto przed zakupem rozeznać się, który z telefonów działa na baterii najdłużej.